15 MAYIS 2022 PAZAR

Sart Harabeleri-Çamur Hamamı(Salihli)

https://forms.gle/kpTn3hcPkVByUjn58 Tıklayınız…

ÖNEMLİ

– Faaliyetimiz günübirlik yürüyüş amaçlıdır.
– Tüm Masraflar Üyeler Tarafından Karşılanacaktır.
– Faaliyetimiz TİCARİ AMAÇLI değildir.
Etkinliğe katılacak arkadaşlarımızın yukarıdaki formu en geç Cuma akşamı saat 22.00 kadar doldurmaları önemle rica olunur Bu, ertesi gün katılımcı sayısına göre ayarlanacak araçlar açısından gerekmektedir
Katılacağını belirtip katılmayan arkadaşlarımız için bir araç fazla çağırmak zorunda kalıyoruz. Bu da, derneğimize ciddi bir mali külfet getirmektedir. Katılacak arkadaşlarımızın son durumlarını Cuma günü akşamı saat 22.00 kadar netleştirmelerini ve güncellemelerini istiyoruz… Aksi takdirde geleceğini belirtip de gelmeyen arkadaşlarımızdan ulaşım ücretini talep edeceğiz.Parkur :Sart Harabeleri-Çamur Hamamı(Salihli)İlk defa yürüyeceğimiz bir parkur.
Sabah ihtiyaç molası:Sart Harebeleri kahvelerde.
Parkur :10.5 km.
Yürüyüş Başlangıç: Sart Harebeleri.
Sırasıyla Artemis Tapınağı
Kaleye çıkılacak
Öğle yemeği :Artemis tapınağı karşısında Piknik Alanında,
Yürüyüş burda sonlanıyor.
Yürüyüş başlangıcında ve sonunda su kaynağı vardır.
Yemekten sonra Kültür gezisi başlıyor Tapınak ve Müzeler gezilecek..
Müze 65 yaş üstü:ücretsiz.
Normal giriş ücreti 20 TL.Sardes, Hermos/Gediz havzasında, Paktalos/Sartçayı kıyısında ve Tmolos/Bozdaği’ın batısındaki tepelerin kuzey yamaçları üzerinde, mythos öyküsüne göre Meles adlı bir kral tarafından kurulmuştur.Lydia Krallığı’nın başkenti olan Sardes kenti, M.Ö. 6. Yüzyılda Perslerin Lydia Krallığı’na son vermelerinden sonra bir Pers satraplık merkezi haline gelmiştir. Hellenistik ve Roma Döneminde de önemini koruyan, Bizans Döneminde önemli bir piskoposluk merkezi haline gelir.Hamam Gymnasion Kompleksi; Hamam-gymnasion kompleksinin doğu yarısını kaplayan sütunlarla çevrili palaestra (kare avlu), spor etkinlikleri için, bu mekanın batısındaki tonozlu salonlar ise hamam olarak kullanılmaktaydı. Palaestradan hamam bölümüne geçişi sağlayan iki katlı ve sütunlu mekan, merer avlu olarak adlandırılmaktadır. Kentteki hamam-gymnasion kompleksinin palaestrasının güneyinde bulunan bazilika formundaki yapı, Roma İmparatorluk Döneminde (3.yüzyıl) bir sinagog haline getirilmiştir.Artemis Tapınağı; Hellenistik Dönemde yapımına başlanan tapınak, muhtemelen eski bir Kybele kültünün kutsal alanında yer almaktaydı. Tapınak İon tarzında olup, pseudodipteros planlıdır. Başlangıçta Artemis adına yapılmıştır. Daha sonraki dönemlerde tapınağın cellası dört bölüme ayrılmış, bu bölümlerde Artemis, Zeus Polieus, Roma İmparatoru Antoninus Pius ve karısı Faustina’ya ait heykel başları bulunmuştur. M.S. 17 yılındaki depremde yıkılan tapınak, İmparator Tiberius zamanında eski plana göre tekrar inşa edilmiştir. 4. Yüzyılda tapınağın güneydoğu köşesine bir şapel eklenmiştir.
Araç hareket güzergahı:
Birinci araç:
07.30 Buca Koop, 07.45 Buca Migros önü (Aracın izleyeceği güzergah şöyle olacak: Buca Koop, Küncü,Yıldız migros,Yıldız muhtarlık,Nikah dairesi,Üçkuyular,Dokuz çeşmeler,Evka 1 döner kavşağı,Telekom,Tenis kulubü,DYO konutları,Işıklı park,Hüdaverdi camii)
İkinci ARAÇ:
Narlıdere otoyol kavşağndan 07.15’te hareket edecek Balçova Egeparkdan geçerek Fahrettin Altay,Hatay caddesi Üçyol izban Şirinyer İzban güzergahını izleyecektir.
Üye olmayan misafir arkadaşlarımızı kulubümüze destek olmaları için ÜYE OLMAYA davet ediyoruz.Narlıdere Güzergahı sorumlusu
İmran Pekpay :0543 365 98 21
Buca Güzergahı sorumluları :
Ali Osman: 0505 631 20 73 Şevki Öztürk:0535 582 63 09 Makbule Saban:0507 436 71 05
Karşıyaka Sorumlusu :Ramazan Karakaş:0532 387 86 09- Yürüyüşe ilk kez katılacak misafirlerimiz pamuklu kıyafet yerine likralı (Sentetik) kolay kuruyan ve hava geçiren giysi ile yünlü iç çamaşırı yedek t-shirt, bere ve çorap bulundurmalıdırlar. Yürüyüş için uygun ayakkabı kullanmalı, bu ayakkabıların altı yeri kavrayan ve ayak bileklerini saran yarı bot nitelikte olması tavsiye edilir. Yanınıza doğa yürüyüşüne uygun bir sırt çantası almalısınız. İçine kişisel ilaçlarınız, içebileceğiniz miktarda su, enerji veren atıştırmalık kuru yemişler, meyve ve öğle yemeğinde yiyebileceğiz proteini az karbonhidratı zengin bir öğün yiyecek, fener, çakmak, düdük, kırılmayan malzemeden çatal, bıçak, bardak, tabak, yürüyüşü kolaylaştıran ve dengeyi sağlayan 2 adet baton, ayrıca yedek kıyafet ve yağışlı havalar için yağmurluk bulundurmalısınız.
– Programda belirtilen yürüyüşlerimiz her türlü hava koşullarında yapılır.
– Yürüyüş gruplarımızda sağlık çantası bulunmaktadır.
– Yürüyüş grupları performansa göre 2 veya 3 gruba ayrılır. ( Alternatif, A ve B gurubu)
– Yürüyüş ve molalarda kesinlikle sigara ve alkol kullanılamaz. Silah taşımak yasaktır.
-Yürüyüşler tek sıra halinde ve rehberin önüne geçmeden, artçının gerisinde kalmadan yapılır.
– Yürüyüşlerde yetki ve sorumluluk tamamen rehbere aittir.
– Ayrıca çevreyi kirletmemek, doğaya zarar vermemek ve özel mülk niteliğinde yerlere (tarla, meyve bahçesi vs) girmemeye özen göstermek gerekmektedir.
– Yürüyüşlerde yüksek sesle konuşulmamalı, diğer yürüyenler rahatsız edilmemesine özen gösterilmelidir.
– Etkinliklere katılanlar sadece ulaşım ücreti öder.
– Kulübümüzün düzenlediği etkinliklere katılım isteğe bağlıdır. Ulaşım ve etkinlik esnasında meydana gelebilecek kazalardan dolayı rehberin ve kulüp yöneticilerinin sorumluluğu yoktur.
– Kulübümüz etkinlik programında gerek gördüğünde ve zorunluluk hallerinde değişiklikler yapabilir, gerektiğinde programı iptal edebilir.